NLP

NLP זהו אוסף של כלים, הנחות יסוד, טכניקות ותהליכים המאפשרים להשיג בזמן קצר, בצורה סדורה ומובנית תוצאות, וכן לשמור על ההישגים לאורך שנים. זוהי שיטה מעשית המסייעת לאנשים לחולל שינוי בחייהם ולהתקדם אל עבר הגשמת מטרותיהם. שיטה זו מסייעת לפתור בעיות בחיי היום יום, לרוב בעיות אלו מעקבות או מונעות את הגשמת המטרות הגדולות.
בעברית השיטה נקראת תע"ל – תיכנות עיצבי לשוני, או שש"ת – שיטת שכלול תקשורת. במאמר זה אשתמש במינוחים NLP או תע"ל.

כל זמן שאדם חי הוא יכול להשתנות." דוד בן-גוריון”

שיטה זו מסייעת להגברת ההשפעה שלנו על אחרים, שיפור יכולות השכנוע והלמידה, ושיפור היעילות שלנו בתחומי חיים נוספים. היא מכילה מגוון כלים המאפשרים להבין את האדם טוב יותר, להשפיע עליו וליצור אצלו שינוי עמוק ויציב. לאור מגוון הטכניקות והתהליכים ניתן להתאים את דרך העבודה לאדם הספציפי ולסייע לו להתקדם בצורה יעילה אל עבר הגשמת מטרותיו.

ישנן שיטות רבות המציעות סיוע בהשגת מטרות ופתרון בעיות, את חלקן אני מכירה מקרוב ואת חלקן פחות. מניסיוני, היכולת שלי כאשת מקצוע להתאים את התהליך ואת טכניקות העבודה לך – גדולה לאין שיעור בתע"ל. יכולת זו נותנת לי ידיעה ברורה ותחושה טובה שאני 'תופרת את החליפה' בדיוק עבורך.

שילוב בין 'שחקני מפתח'

אחד ממקורות החכמה והקסם של השיטה הוא החיבור בין שלושה 'שחקני מפתח':

  • הראשון: הרובד העצבי (Neuro) – קליטת המציאות כפי שהיא נתפסת על ידי החושים.
  • השני: הרובד הלשוני (Linguistic) – תרגום החוויה לשפה מדוברת.
  • השלישי: רובד התכנות (Programming) – ארגון תוצאות הניתוח של הפעילות העצבית-מוחית והלשונית, הכולל הגדרת מטרת התהליך ותכנון הדרכים להשגתה.

כשאין חיבור נכון בין הרבדים הללו, קורים לנו תהליכים לא מודעים המונעים מאיתנו להגשים את מטרותינו: קליטה חושית– > עיבוד הקלט לחוויה ע"י המוח — > היווצרות רגשות לא נעימים — > היווצרות אמונות מגבילות — > קבלת החלטות שגויה — > התרחקות מהשגת המטרה.

ואיפה ה NLP נכנס לפעולה?

היכולת לזהות את נקודת המקור הגורמת להיווצרות רגשות שליליים, לטפל בה ובכך לשבור את תהליך היווצרות האמונות השליליות ולהחליפן באמונות חדשות, היא אחת מגדולותיה של השיטה:
שינויי ייצוג החוויה במוח — > שינוי הרגש וההרגשה כלפי האירוע והזכרון שלו — > שינוי אמונות למקדמות — > קבלת החלטות ופעולות — > התקדמות אל עבר הגשמת המטרות!

כיצד צמחה השיטה?

השיטה פותחה בארצות הברית בשנות ה 70 על-ידי ג'ון גרינדר, בלשן במקצועו, וריצ'רד בנדלר, מתמטיקאי, מומחה למחשבים ופסיכותרפיסט. גרינדר ובנדלר ערכו תצפיות על ארבעה אנשים שהתבלטו בתחומם ובמיומנויות התקשורת הבינאישית:
· ד"ר מילטון ה. אריקסון, גדול ההיפנותרפיסטים של כל הזמנים, אשר פיתח את הגישה האסטרטגית קצרת המועד.
· וירג'יניה סטיר, עובדת סוציאלית ופסיכיאטרית, שהתבלטה בכשרונה בטיפול משפחתי.
· ד"ר גרגורי בייטסון, סוציולוג, אנתרופולוג וביולוג ידוע.
· ד"ר פריץ פרלס, אבי תורת הגשטלט.
ניתוח התצפיות על אנשים מצליחים אלו ובפרט על התנהגותם האינטואיטיבית, הביא להגדרת דגמי התנהגות החוזרים על עצמם, אלו הולידו את השיטה. כידוע.. עם הצלחות לא מתווכחים!

לתקשר עם התת מודע

זהו המאפיין הבולט של ה-NLP והוא מבוסס על קיום תקשורת עם התת מודע ושימוש בדמיון מודרך. בנסף נעשה שימוש רב בהרפיה כטכניקה לשיחרור לחצים ועומסים, וככלי המאפשר לתקשר עם התת מודע ולבצע תהליכים של דמיון מודרך ביתר קלות. ההרפיות לרוב נתפסות כזמן 'פינוק ומנוחה' לאדם שעובר את התהליך. מנסיוני, עם התקדמות התהליך, אנשים החווים את התועלות הנובעות מהרפיות מבקשים בעצמם לסיים הפגישה בהרפייה😊

מדוע חשוב לתקשר עם התת מודע?

ראשית שיתוף אישי.. בתחילת לימודי ה NLP לא התחברתי לסיפור הזה של תקשורת עם התת מודע, אחרי שנחשפתי לנתונים הבאים הבנתי שיש פה משהו ששווה לבדוק אותו…
התודעה שלנו נחלקת לשני חלקים לא שווים: המודע והתת מודע. השפעתו של התת-מודע על חיינו היא עצומה. ההערכה היא, שבסך הכל כ-3% מכוח העיבוד של המוח שלנו נעשה בחלק המודע שלו וכ-97% (!) הם תהליכים לא מודעים של המערכות שלנו. מכאן שהשקעה בתקשורת עם התת מודע הכרחית וחיונית ביותר.
דוגמאות לפעולות גופניות לא מודעות: עיכול אוכל, נשימה, ריפוי טבעי של פצע ועוד. באופן דומה גם תהליכים רגשיים רבים מעובדים מבלי שנהיה מודעים לכך.
כדי שנצליח להתקדם וליצור שינויים אמיתיים בחיינו, כאלו שמחזיקים לאורך זמן, חשוב שהמודע והתת מודע ישתפו פעולה ביניהם לטובת הגשמת המטרה.

אז מתי כדאי להיעזר בשיטה?

ישנם כמה תחומים אשר הוכח כי הטיפול בשיטה זו מסייע להשגת תוצאות, למשל:
טיפול באכילת יתר: התע"ל מסייע להשתחררות מההרגל המזיק, במקרה זה אכילת יתר, והחלפתו בהרגל מקדם כמו תזונה בריאה או ספורט. על מנת שההישג הנובע מהטיפול ישמר לאורך זמן, חשוב להגדיר את המטרה באופן שתציין מה רוצים להשיג בעקבות הירידה במשקל (תחושת בריאות, קלילות וכד') ולא כירידה ב-X ק"ג.
גמילה מעישון: בדומה לטיפול באכילת יתר גם זה תהליך של השתחררות מהרגל התנהגותי מזיק. לאחר מציאת השורש לתלות בהרגל המזיק – העישון, ניתן להעלים את ההרגל בתהליך NLP ספציפי המתאים לשינוי הרגלים.
הקלה על כאבים: ניתן להקל ואף להעלים כאב, במצב בו הכאב (הסימפטום) קיים בעת הפגישה. כל זאת באמצעות תקשורת עם התת מודע אשר מקבל תפקיד של 'הרופא הפנימי'. יודעת שקשה להאמין, אך זה עובד!
שינוי קריירה: אנשים הרוצים לעשות שינוי בקריירה ולא מצליחים להביא את עצמם להחלטה ופעולה בנושא. מביאה לתחום זה גם את הניסיון הרב שיש לי כמנהלת משאבי אנוש בארגונים.
עזרה במציאת זוגיות: מציאת זוגיות על ידי חיזוק המשאבים הפנימיים, החלפת אמונות מגבילות, שחרור מהרגלי התנהגות שאינם תומכים במטרה ועוד.
שיפור מערכות יחסים: שיפור התקשורת ומערכות היחסים קרובות כמו הורות, זוגית, משפחה מורחבת, חברים והתמודדות עם קונפליקטים. כשעברתי בעצמי תהליך NLP כחלק מתכנית ההכשרה חוויתי תוצאות משמעותיות לאחר שהגדרתי כמטרה שיפור מערכת יחסים מסוימת במשפחה הגרעינית שלי. כתוצאה מהתהליך הצלחתי ליצור הפרדה בין העשייה שלי לטובת שיפור התקשורת באותה מערכת יחסים לבין התוצאה, שאינה תלויה רק בי. הפרדה זו שחררה אותי מהלחץ שחשתי בהקשר זה, דבר שהביא לתקשורת קולחת יותר.
טיפול בפוביות: לדוגמא פחד קהל: לא מעט אנשים סובלים מכך. פוביה זו יכולה לדוגמא להשפיע לרעה על מהלך הקריירה של האדם, במידה והוא נדרש לעמוד מול קהל במסגרת תפקידו. ישנו תהליך ייעודי לטיפול בפוביות, אשר בעזרת דימיון מודרך מביא להפחתת הפחד, ואף להעלמותו.
תהליכי אימון אישי ואימון עסקי: אני משלבת כיום טכניקות מתחום הNLP בתהליכי אימון אישי, לדוגמא: הגדרת מטרה בצורה מורחבת, הרפייה, דמיון מודרך ועוד.
תחומים נוספים: טיפול בחרדות וטראומות, דיכאון, דימוי עצמי נמוך, שחרור כעסים, רגשות אשמה, טיפול בנושאי בריאות, התמודדות עם אבל ואובדן.
שימוש אחר בשיטה הוא בקורסים המועברים בארגונים בתחומי מכירות ושיווק, לימודי משא ומתן, ייעול התקשורת בין צוותי עבודה ועוד.
רווחים נוספים מתהליךNLP הם הגברת הגמישות המחשבתית, הרגשית וההתנהגותית, כמו גם קבלת כלים המסייעים לבחירה מתוך מגוון אפשרויות, ושימוש בתוצאות התהליך ובתובנות הנובעות ממנו גם בעתיד.

האם השיטה מתאימה לי?

האם אתה בוחר לקחת אחריות על חייך? האם יש לך את ההבנה שהיכולת להגשים מטרות ולפתור בעיות נמצאת בידיים שלך?
אלו הם תנאים הכרחיים להתחלת תהליך והשגת תוצאות. השילוב בין היכולת שלי ליצור חיבור איתך, כמו גם לייצר עבורך מסגרת בטוחה ומוגנת, האמון שאתה רוכש בי, הפתיחות וההתמסרות שלך לתהליך, כל אלו יאפשרו לך להגשים את המטרה אותה הגדרת בתחילת התהליך.
אחת מהנחות היסוד של השיטה היא שכל המשאבים הנדרשים לשינוי דפוסים קיימים בנו. מאחר ולעיתים אנו כלל לא מודעים לכך, השלבים ראשונים של התהליך עוסקים בזיהוי המשאבים וחיבור מחדש אליהם.
השיטה מתאימה לאנשים המחפשים תהליך קצר מועד ורוצים לראות תוצאות מהירות, לבעלי אמונה בקיומו של התת מודע ובהשפעתו על תהליכי פתרון בעיות והשגת מטרות, כמו-כן לאנשים שהינם גמישים ופתוחים לחוות תהליכים מגוונים וייחודיים.

בחרתי בשיטת תע"ל, איך עובד התהליך?

התהליך הקלאסי כולל סדרת פגישות בתדירות שבועית. כל פגישה באורך של כשעה-שעה ווחצי. התהליך הוא קצר טווח וכולל בממוצע כ 10-12 פגישות. סדרת המפגשים כוללת לרוב ארבעה פרקים:
• הגדרת מטרת התהליך וחיזוק המשאבים הפנימיים הנדרשים להגשמת המטרה: פרק זה מאפשר לי להתחיל להכיר אותך בצורה עמוקה יותר ולך לזהות ולהתחבר למשאבים הפנימיים שלך באמצעותם תוכל להגישים את המטרה שהגדרת בעזרתי לתהליך.
• פרק קצר שעוסק בילדות: מבוסס על הנחת היסוד שחוויות ואירועים מהילדות משפיעים באופן כלשהו על דרכי הפעולה וההתנהלות שלנו כאנשים בוגרים. לפעמים נוצרו חסמים או אמונות מעכבות בילדותנו שאין אנו מודעים להן אפילו ובתהליך זה ניתן לזהותן ולהסירן.
• פרק ההווה: בעזרת תהליכים רלוונטים כמו שחרור מתלות או הרגל ואחרים הנבחרים בהתאם להכרות עימך ולמטרה עליה אנו עובדים יחדיו, נתקדם צעדים נוספים אל עבר הגשמת המטרה.
• פרק העתיד ופרידה: שימוש בתהליך שמייצר סנכרון בין כל חלקי התהליך וריפוי כולל בהקשר של העתיד, מתוך הנחה שהחוויות והתובנות שנצברו בתהליך ישמשו אותך גם בהמשך דרכך באופן עצמאי.

אפשרות נוספת היא לעבור תהליך המיושם ברובו ב"פגישה פורצת דרך" אחת, שיכולה לערוך יום שלם: בין 8-10 שעות ברציפות. שיטה זו לא מתאימה לכל אחד ולפני תאום יום כזה נעשת פגישת הכרות ובדיקת התאמה לתהליך הייחודי.
בפגישה הראשונה אוכל להציג בפניך ביתר הרחבה את שני סוגי התהליכים כך שנוכל לקבל במשותף החלטה לגבי התהליך המתאים ביותר לך.

לסיכום…

ה-NLP זו שיטה המתאימה לאנשים הבוחרים לקחת אחריות על חייהם, על פתרון הבעיות שלהם, ועל הגשמת מטרותיהם. אנשים אשר מחפשים תהליך קצר טווח יחסית, המאמינים שיש 'שחקן' משמעותי נוסף במגרש והוא התת מודע. אנשים שפתוחים לנסות תהליכים חדשים – דמיון מודרך, הרפייה ועוד.

קשה יחסית לתת הסבר על השיטה, לעיתים נוצר גם ספק לגבי מידת הפרקטיות שבה לאור העובדה שבהסבר מופיעים מושגים ותהליכים שפחות שכיחים ביוםיום של כולנו (תת מודע, דמיון מודרך…), ולכן ההמלצה שלי היא פשוט להתנסות כדי להבין איך השיטה עובדת, ולחוות את יעילותה ואת ההצלחות שמביאה.

אני מביאה לשולחן את ניסיוני המקצועי בתהליכים רלוונטיים כמו אימון אישי, גישור וניהול משאבי אנוש, יחד עם חיבור עמוק לחשיבות רתימת התת מודע שלנו לתהליכי שינוי. עבורי תהליך ההכרות עם ה NLP היה כמו יציאה למסע בארץ לא נודעת, ארץ שטומנת בחובה הפתעות וחוויות מצמיחות ומקדמות. אשמח להזמין אותך לצאת יחדיו למסע שכזה, בו אהיה איתך לאורך כל הדרך, במסירות רבה, מקצועיות ואכפתיות גבוהה.

אז אם יש לך מטרה חשובה שברצונך להגשים, כמו שינוי בקריירה, הפסקת עישון, שיפור מערכות יחסים או משהו אחר, אשמח לקבל ממך פנייה בטופס הבא, נתאם בהקדם מפגש ראשון ונצא לדרך משותפת למען הגשמת המטרה שלך.

"כל אדם זקוק למאמן. אחרת הוא מציב את יעדיו רק היכן שידו מגעת" לא ידוע

 

 


מוזמנים ליצור קשר ולתאם פגישה

  • Hidden