דמיון מודרך

"דמיון חשוב יותר מידע. ידע הוא מוגבל. דמיון – אינסופי".  אלברט אינשטיין

מזמינה אותך למסע רחוק אך קרוב במחוזות הדמיון שלך. מסע מרתק ומשמעותי שיוביל אותך בדרך להגשמת מטרותיך. אני אהיה מורת הדרך שלך ואלווה אותך במסע זה. נצעד יחד, צעד אחר צעד, קדימה.

מה זה בכלל דמיון מודרך?

זהו תחום רחב הכולל בתוכו מגוון שיטות לטיפול והתפתחות אישית, שמטרתן להביא לאיזון, ריפוי והגשמה.    זוהי שיטה עתיקה ביותר הנחשבת לאחד הכלים הטובים ביותר עבור האדם המודרני להשגת מטרות ספציפיות והתמודדות עם בעיות ביומיום.   המפתח לשיטה, הוא היכולות של המוח האנושי להתמקד בדבר מה, תוך שהוא מתעלם מכל מה שמפריע לו מסביב.  המוח אינו מבדיל בין מציאות ודמיון, כשאנו נמצאים במשך זמן מה במצב של דמיון המוח שלנו תופס זאת כמציאות, דבר שגורם לנו לחוש את התחושות הקשורות לאירוע מסוים כאילו הוא מתרחש כעת.  כשאדם מתרגל דמיון מודרך במצב של הרפיה, המוח השמאלי השכלתני עובר למצב שקט של קליטה (גלי אלפא), והמוח הימני שמתקשר עם התת מודע, עובר לרמות קליטה ושליפת מידע גבוהות. זה מאפשר לנו לתקשר ברמה פיזית עם מערכת החיסון ועם כל תא בגוף, וברמה הנפשית, לשחרר מחסומים והתנגדויות, או לשנות גישות ואמונות שאימצנו במהלך כל חיינו.

זו שיטה פרקטית מאוד מפני שהיא עובדת על הרבדים העמוקים ביותר במוח שלנו, משחררת חסמים ודפוסים שיתכן ועצרו אותנו כל החיים, ומבוססת על בחינה מדעית של פעילות המוח שיש לו דפוסים מובנים שניתן לרתום לעזרתנו.  היכולת לדמיין, היא אחת מהיכולות המדהימות ביותר בהן ניחן הגזע האנושי, ואחת מהיכולות המבוקשות ביותר בעידן המודרני ולא רק במסגרת סדנאות ניו איג' או יוגה, אלא גם בקורסי ניהול, מנהיגות, עסקים, צבא, רפואה וספורט.   שיטות ריפוי רבות וביניהן הרפואה המערבית, משלבות כיום בסל הכלים שלהן דמיון מודרך ככלי עוצמתי לטיפול נפשי ופיזי.

"המתנה הנפלאה ביותר שקיבלתם מעולם היא הדמיון שלכם"    ווין דייר

דמיון הוא תהליך שמתחולל כאשר אדם מרגיש תחושות וחווה מאורעות שאינם קשורים ישירות למציאות סביבו.   הדמיון מושפע מפעילות החושים, המספקים לאדם את מכלול התחושות כלפי אירועים חיצוניים.  בעת פעולת הדמיון, התחושות שמקורן בחושים, עוברות עיבוד במוח.  המילה דמיון מציינת גם את מידת השוני בין התחושות שמתלוות לתהליך ובין המציאות.

"הדמיון מוביל לחשיבה מדעית משום שהוא מספק תשובות ומסייע ביצירת פתרונות ביניים במצבים בהם הידע וההבנה אינם מספיקים".  אסתר קבלסון

למי יכולה השיטה לסייע ובמה?

היכולת לדמיין משותפת לכל בני האדם. לאור זאת השימוש בשיטה זו מתאים לכאורה לכולם.

קיים מגוון רחב של בעיות ונושאים בהם ניתן לטפל באמצעות דמיון מודרך.  להלן כמה דוגמאות:

 • פרוק כעסים ואכזבות: מקורן של תחושות אלו הוא לעיתים בחוויות שהתרחשו בעבר, בעזרת תהליך של דמיון מודרך נצא יחד למסע אחורה בזמן, בו נזהה את האירוע השורשי שגרם להיווצרות תחושות אלו. לאחר שנזהה את האירוע נוכל לעשות תהליך של ניקוי הרגש שמפריע לך בחיי היום יום, באופן שיאפשר לך לחזור להווה עם הרגשה משוחררת וטובה יותר.
 • הגשמת ייעוד, השגת מטרות ויעדים: כאן נצא למסע קדימה במחוזות הדמיון והזמן, אסייע לך לייצר בדמיונך את תמונת ההצלחה העתידית שלך, תמונה זו תאפשר לנו להמשיך לעבוד ולהתקדם אל עבר הגשמת המטרה שלך. תהליך זה יכול לסייע בתחומי הקריירה, הזוגיות ועוד.
 • טיפול בפחד מדיבור בפני קהל: באמצעות דמיון מודרך מוצאים את ההתרחשות הראשונה שהביאה לצמיחת הפוביה ולאחר מכן יוצרים 'סרט חדש' בו הפוביה נעלמת בהדרגה.  טיפול בפוביות נוספות: פחד מפני טיסה, פחד ממקומות פתוחים או סגורים, מחיות שונות ועוד.
 • טיפול בנדודי שינה: דמיון מודרך משמש כלי משמעותי בטיפול בתופעות שונות המפריעות לנו בחיי היום יום. נדודי שינה משפיעים לרעה על התפקוד שלנו, לשינה טובה חשיבות רבה.
 • טיפול בכאב כרוני: קיים תהליך מהיר יחסית בו מאתרים את הרגש העומד מאחורי הכאב, דבר המאפשר להחלישו או אף להפסיקו לגמרי.
 • טיפול באלרגיות: האלרגיה נגרמת על ידי חומרים זרים החודרים אל הדם דרך העור, כמו תרופות, פרחים, חרקים ועוד. הטיפול באלרגיה הוא תהליך פשוט וקצר.
 • טיפול במחלות: דמיון מודרך משמש ככלי משמעותי בתהליכי טיפול במגוון מחלות והפרעות, כמו: הפרעות קשב וריכוז, דלקת פרקים, כולסטרול, סרטן, דיכאון ועוד. תהליך זה יכול להיות משלים לטיפול אחר או תהליך העומד בפני עצמו.
 • הפסקת עישון: בעזרת הדמיון המודרך ניתן בתהליך קצר מועד יחסית להביא להפסקת עישון.  טיפול בהתמכרויות נוספות: גמילה מאלכוהול, כסיסת ציפורניים, גמילה מהימורים ועוד.

אני אף פעם לא מצליח לדמיין…

'אני לא מצליח לדמיין'  –  משפט שנשמע פעמים רבות בעת שאני מציעה את שיטת הדמיון המודרך.  התשובה שלי היא שבני אדם נבדלים אחד מן השני באופנים רבים, כמו גם ביכולת לדמיין ובמשך הזמן הנדרש לכניסה למצב של דמיון. חשוב לזכור כי היכולת לשתף פעולה בתהליך של דמיון מודרך, בדומה ליכולות אחרות, הינה יכולת נרכשת – ככל שחווים ומתרגלים אותה יותר, כך נהיה קל יותר להצטרף למסע בדמיון אותו מוביל מנחה התהליך.

אנשים שהינם פתוחים יותר ומוכנים לנסות ולהתנסות בדברים חדשים, ייטו לבחור ביתר קלות תהליך זה ומכאן שיפיקו ממנו תועלת משמעותית בטווחי זמן קצרים יותר. מומלץ מאוד גם למי שאינו 'מאמין בדמיון' לנסות תהליך שכזה, בפרט אם תהליכים אחרים לא סייעו בידו להגשים את מטרותיו בצורה מספקת.

מרגש אותי לראות כל פעם מחדש אדם שהגיע לתהליך עם הצהרה 'אני לא מצליח לדמיין', המוכן להיפתח ולנסות שיטה זו, כאשר לאחר מספר תרגולים הוא מגלה שאכן גם לו יש את היכולת הזו לדמיין. ומכאן, השלב הבא הוא להראות לו את יכולת הריפוי של שיטה זו.

הידעתם כי טכניקת הדמיון המודרך היא אחת הטכניקות הפופולאריות ביותר בקרב ספורטאים שמתאמנים לאולימפיאדה? ושכל אסטרונאוט בנאס"א יושב ומדמיין את כל שלבי תכנית הטיסה שוב ושוב בעיניים עצומות כחלק מהכשרתו?

מה קורה כשאנו מתרגלים דמיון מודרך?

התרגול נעשה במצב של הרפיה גופנית, המאפשר למוח לפעול בתדר גלים נמוך. קורים בו כמה דברים:

 • חיבור לאינטואיציה: המוח הימני היצירתי, עובר למצב קליטה רגיש במיוחד, ופתוח למסרים שונים ותשובות לשאלות ששאלנו, מתת המודע ומהסביבה.
 • המוח השמאלי רדום אך קולט: המוח השמאלי הביקורתי, ששבוי באמונות שאימצנו במהלך החיים, רדום ואינו מתערב בשיח או שופט את מה שאנו מצהירים בפניו. לכן אנו יכולים להוריד לתוך המחשב "תוכנות חדשות", ולשתול מסרים חיוביים, רגשות ואמונות מקדמות.
 • שחרור חסימות: אנו יכולים לברר מה הן האמונות ומה ההרגלים שמשמרים אותנו במקום ועוצרים אותנו מלהשיג את מה שאנו רוצים, ולשחרר אותם או להשתיל במקומם מידע חדש.
 • התנעת מערכת החיסון: כשהמוח השמאלי עובר לתדר גלי אלפא, הגוף משתחרר ממתח ולחץ, ומערכת החיסון שאחראית על ריפוי הגוף ברמה תאית, מותנעת ונכנסת לפעולה.
 •  חיבור ליצירתיות והעלאת דימויים: המוח מעלה דימויים בצורה עצמאית בהתאם למחשבה שלנו. למשל דימוי של דבר לא מוחשי כמו "מצב רוח רע" יכול להיתפס על ידיו כענן שחור, או שק כבד- כל אחד לפי עולם הדימויים שלו. במצב של פעילות מוחית של גלי אלפא, ניתן "לטפל" בדימוי שעולה, למשל לנשוף את הענן השחור החוצה, לזרוק את השק הכבד, ולשחרר בפועל את מצב הרוח הרע, בלי קשר לסיבה שגרמה לו. השימוש בדימויים הוא אחד הכלים החזקים והאהובים עלי. הדימוי הוא לרוב מילה אחת או משפט קצר, המהווה תמצית מדויקת של סיטואציה או תחושה. שימוש בדימויים שלך מאפשר לי לדבר בשפתך, ובזכות זה להפוך את התקשורת בינינו לאפקטיבית וזורמת יותר, לעיתים גם מתובלת בהומור וקריצה.
 • שילוב כל החושים: המוח יודע לדמות את פעילות החושים על סמך הזיכרון. כשאנו מדמים פעילות המשלבת חושים, כמו ריח, טעם ומגע, אנו יכולים לקבל חוויה מלאה, כזו שהמוח תופס כאמת ומעוררת אנרגיה של רגש – אנרגיה בתנועה –            Emotion=energy in motion.

חשוב לזכור שכל דבר שקיים במציאות שלנו, החל משולחן ועד מעבורת חלל, התחיל בדמיונו של מישהו, בטרם נוצר, כך שהיכולת שלנו לדמיין כל דבר או מצב מבוקש בחיינו, מהווה שלב ראשוני ומהותי ב"הזמנה" של אותו דבר או מצב לחיינו.

נשמע לך מעניין? יש לך שאלות בנושא? מוזמן ליצור איתי קשר ואשמח להתייחס לכל שאלותיך.

"כדי להביא משהו אל חייך, דמיין שהוא כבר שם".  ריצ'ארד באך

דמיון  מודרך ו NLP

דמיון מודרך הינה אחת מהטכניקות הבולטות בהן משתמשים בתהליכיNLP .   בתהליכים אלו מקדישים לפרק הילדות בחיינו מספר מפגשים לטובת שחזור זכרונות מהילדות, זיהוי ו'ניקוי' תחושות וחסמים שמקורם בעבר והשפעתם בהווה. לא מעט אנשים אומרים: 'אין לי זכרונות מהילדות', בעזרת טכניקת הדמיון ניתן 'להגיע' לזכרונות מן העבר, גם אם אין אנו בטוחים במאת האחוזים שאכן הדברים קרו במציאות, אין זה משנה, המוח חווה אותם כמציאות וניתן לעשות עליהם עבודה. זהו כלי חזק מאוד שיכול לעזור לנו לפרוץ דרך במסע להגשמת חלומות ומטרות עתידיות.

          

מזמינה אותך לדמיין…

אם יש לך מטרה חשובה שברצונך להשיג, או דבר משמעותי שמפריע לך בחיי היום יום וברצונך להשתחרר ממנו,  מזמינה  אותך לדמיין את עצמך בתהליך NLP ודמיון מודרך לאחר שצעדנו יחד כברת דרך, ועם סיומה הגשמת את מטרתך.

רוצה להפוך את הדמיון שלך למציאות חייך? יש לך ספקות או חששות ביחס לשיטה? מוזמן ליצור עימי קשר ונשוחח על כל הדברים.

לתהליכי דמיון מודרך אני מביאה עימי את 'שק האוצרות שלי '– ידע, ניסיון ויכולות עבודה עם אנשים בתחומים מגוונים רלוונטיים כמו הנחיית תהליכי אימון אישי, תהליכי גישור ליישוב סכסוכים, וכן ניסיון של עשור בניהול משאבי אנוש.

יש בך סקרנות לנסות?  משיטות אחרות שניסית לא עזרו מספיק?  חשוב לך אחת ולתמיד לפתור את הבעיה  שמטרידה אותך? רוצה להגשים כבר את המטרה שחשובה לך? מוזמן ליצור עימי קשר ונצא למסע משותף.

 


מוזמנים ליצור קשר ולתאם פגישה

 • Hidden